İmar barışına drone denetimi!


Didim Drone Çekimi

İmar barışına drone denetimi!

İmar barışına drone denetimi! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kaçak yapılaşmanın önüne geçmek ve İmar Barışı fırsatçılarına karşı koymak için yeni bir uygulamaya hazırlanıyor. Bakanlık, Çinlilerle işbirliği yapıp, havadan ‘drone‘ ile denetim yapacak.

Türkiye’deki 13 milyon kaçak ve ruhsatsız yapıyı ilgilendiren İmar Barışında yeni bir uygulamaya geçiliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İmar Barış’ını fırsata çevirmek isteyenler için önlemini alıyor. Hürriyet’ten Eray Görgülü’nün haberine göre Bakanlık, kaçak yapılaşmanın artması üzerine, havadan denetimlere başlamak için rüzgara dayanıklı, termal kameralarla çalışabileceği drone arayışına girdi. Kaçak yapılaşmanın önlenmesi Çin denetim yöntemi arayan Bakanlık, Çin’in en büyük teknoloji firmalarından Dahua Teknoloji’yle işbirliği yapacak.

İmar barışına drone denetimi

Görüşmeler başlıyor

Bakanlık, Çinli firma Dahua Teknoloji’den teklif isterken firma yöneticileri ise bu hafta Ankara’ya gelerek bakanlık yetkilileriyle görüşme yapacak. Bakanlığın ilk etapta 3 adet drone ile projeye başlayacağı öğrenildi. Bakanlık ve firma teknik elemanları tarafından Ankara’da deneme uçuşları yapıldı. Görüşmeler ise hala devam ediyor.

Didim İmar Barışı

Yapılaşmaya karşı drone

Çinli firmanın Türkiye’ye önerdiği X820 modeli saatte 54 kilometre rüzgara karşı koyabilme kapasitesinde. 1500 metre yükselebilen model, 5 kilometrekarelik alanı tarayabiliyor. Optik zumla hedefe yakınlaşabilen drone, termal kameralarla ısıya duyarlı hale gelebiliyor. Bakanlık ise drone’ların özellikle Karadeniz’deki yaylalarda ve ormanlık alanlarda kullanılacağı açıkladı. Fırsatçıların önüne geçmek isteyen Bakanlık, kaçak yapılaşmaya karşı etkin bir mücadele hedefliyor.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*